







Bröllop är det absolut bästa jag vet att fotografera. Att få vara med en sådan stor dag i någons liv är så häftigt. Fast att vara bröllopsfotograf är så mycket mer än att fotografera. Du skall ha koll på allt, tider, platser, präst, kyrka, bukett, ringar alla inblandade och dess olika humör och personligheter. Mitt jobb är inte bara att få ge brudparet de vackraste bilderna utan även en upplevelse utöver det vanliga. Vet inte hur många gånger jag fått rycka in och styra upp saker som är på väg att gå lite fel. Nu med snart 100 bröllop i ryggen så ser jag tidigt vad som är på väg att hända och löser mycket utan att personer varken ser eller märker det. Det är först när man pratar med kyrkvärdar, värdpar, toastmaster mm några veckor efter bröllopet som frågan kommer vem som löste problemet 😉 så härligt när man kan hjälpa till så att brudparet får Memories 4 Life både i minne och på foto.
Den 28 september 2019 var det bröllop på vackra Kinnekulle mellan Matilda & Josef. Det var ett litet mysigt bröllop med de närmaste som vittne. Det små regnade hela dagen men vad gjorde det. Blev bara än finare bilder. Det är inte lätt att presentera 8 h fotograferande men några få bilder men här kommer några utvalda minnen.


Klänning togs på i Filsbäck hos brudens föräldrar. Den vackra buketten hade brudens barndomsvän Emmelie Tigerberg gjort.



First look blev i brudens föräldrars härliga trädgård.





Sen for vi upp till till Kinnekulle och det hårda, ruffa och färgglada Stenbrottet.



Började regna igen så vi fortsatte mot Hällekis säteri och den vackra stentrappen.




Regn igen och vi förflyttade oss till Munkängarna.



Då var stunden inne och de skulle äntligen få bli Herr & Fru så bilen rullade vidare till Västerplana kyrkan.

Västerplana kyrka är en liten och mysig kyrka, här har jag även tidigare fotograferat bröllop. Detta blev en fin vigsel jag aldrig glömmer.



Att få Sabrera för första gången på sitt egna bröllop och göra det så snyggt!
Självklart vill man ha det på bild!

Innan huvudrätten smet vi ut för att fånga solnedgången "Golden hour"








Innan tårtan tog jag med mig brudparet ut igen och lekte lite med rökgranater. Fick bästa hjälpen av brudens broder och "syster"



Älskar denna bild och ja tårtan var så himmelsk god att alla satt och hoppades på att få ta många bitar till.





Kvällen avslutades med brudbukettskastning och den fångades in enkelt i mörkret! Sen kördes brudparet till hotell i Göteborg för att åka på bröllopsresa dagen efter. Hm och då fick jag inte följa med ;( <3
Tack Matilda & Josef för att jag fick föreviga er dag!
Bröllop är något av det bästa jag vet, vill ni att jag skall vara med att ge er "Memories 4 Life" så tveka inte att höra av er. Jag tar mig dit ni önskar och skall ni gifta er utomlands så har jag en extra bra deal.
Går du i giftastankar eller känner någon så tipsa gärna om mig och skicka gärna en förfrågan här!
